Czy rocznemu dziecku można podawać witaminy?

Witam! Moj synek wlasnie skonczyl roczek. jest zdrowy ,ma apetyt i dobrze sie rozwija. Zastanawiam sie czy powinnam Mu podawac jakies witaminy czy jest jeszcze na to za wczesnie? Dziekuje za porade i pozdrawiam!:)

Witam serdecznie. Witaminy są konieczne, by organizm dziecka funkcjonował prawidłowo. Należy jednak pamiętać, że nie tylko niedobór, ale i nadmiar witamin nie jest korzystny dla zdrowia. Dlatego też zaleca się podawanie małym dzieciom precyzyjnie określonych ilości tych substancji. Jeśli dziecko jest karmione piersią, wraz z mlekiem otrzymuje prawie wszystkie składniki, które są mu potrzebne do rozwoju. Z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by niemowlęta były karmione tylko piersią do szóstego miesiąca życia. Mleko matki nie pokrywa jednak całkowitego zapotrzebowania dziecka na witaminy D oraz K. Noworodek otrzymuje makrodawkę witaminy K tuż po urodzeniu, po czym od ósmego dnia życia należy prowadzić suplementację tej witaminy. Witamina K jest niezwykle ważna dla funkcjonowania organizmu noworodka, odpowiada bowiem za krzepnięcie krwi i pomaga uniknąć skazy krwotocznej. Profilaktyczna suplementacja witaminy K powinna trwać od drugiego tygodnia do trzeciego miesiąca życia. Zalecana dawka to 25 mikrogramów dziennie.

Mleko kobiece nie dostarcza również wystarczająco dużo witaminy D, która jest konieczna, by zęby i kości dziecka rozwijały się prawidłowo. Zespół Ekspertów w Dziedzinie Pediatrii zaleca, by niemowlę spożywające wyłącznie mleko matki otrzymywało 400 jednostek międzynarodowych witaminy D dziennie. Niedobór witaminy D powoduje rozmiękczenie i osłabienie kości – stan ten sprzyja rozwojowi krzywicy. Zbyt mała ilość tej witaminy negatywnie wpływa również na układ nerwowy i odpornościowy. Warto pamiętać jednak, że nadmiar witaminy D także jest niewskazany. Na skutek przedawkowania tej witaminy może bowiem dojść do zaburzeń wzrostu, obciążenia pracy wątroby i odkładania wapnia w nerkach