Czy rumień pod kolanem może mieć inne przyczyny niż ugryzienie przez kleszcza?

Witam, 3,5 tygodnia temu zauważyłam czerwoną plamę pod kolanem, średnicy około 3 cm. W pierwszych dniach plama była gorąca w dotyku i lekko uniesiona/spuchnięta. Środek plamy był wręcz koloru fioletowego. Plama początkowo rozrastała się. Następnie zaczerwienienie i podwyższona temperatura ustąpiły, a skóra na środku plamy była sucha w dotyku i trochę się łuszczyła. Plama sama w sobie nie była i nie jest bolesna, ale naciskając kolano z boku występuje bardzo niewielki ból. Po 3,5 tygodnia plama jest znacznie większa - dochodzi aż do rzepki z jednej strony, ale jest znacznie mniej widoczna. Jednak po ciepłej kąpieli zaczerwienienie zwiększa się i widać wtedy, że środek i brzegi plamy są ciemniejsze. Czytając różne komentarze w internecie, jedyną diagnozą jest ukąszenie kleszcza, jednak nie byłam w ostatnich kilku miesiącach w sytuacji, gdzie byłoby to prawdopodobne. Czy istnieją inne wyjaśnienia tego zaczerwienienia? Przebywam za granicą i mam ograniczony dostęp do opieki lekarskiej. Jeśli to objawy boreliozy, jak długo mogę czekać z wizytą lekarską i rozpoczęciem leczenia? Dziękuję z góry za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Opisane objawy mogą sugerować rumień wędrujący, który może być pierwszym objawem boreliozy. Dolegliwości należy także różnicować z różą, która jest chorobą spowodowaną przez paciorkowce.

W przypadku ukąszeń przez kleszcze należy zauważyć, że chorzy często nie pamiętają sytuacji narażenia czy ukąszenia przez kleszcza. Ukąszenie może być niezauważone, a zakażenie mogą przenosić wszystkie stadia rozwojowe kleszczy.

Konieczne jest badanie lekarskie i ewenutalne badania dodatkowe, aby stwierdzić jednoznaczną przyczynę dolegliwości.

Leczenie w przypadku boreliozy jest tym skuteczniejsze im wcześniej zostanie zastosowane, nie ma reguły do kiedy warto je wdrożyć. Jednak trzeba się liczyć z tym, że nie zawsze jest skuteczne.

Proponuję skonsultować problem z dermatologiem lub lekarzem chorób zakaźnych.

Redakcja abcZdrowie.pl