Czy silne świerzbienie okolic odbytu oznacza grzybicę?

Mam problem. Bardzo mocno swędzi mnie okolica odbytu, szczególnie wieczorem i w nocy. Poczytałem w internecie i na 90 % jestem pewien, że to grzybica odbytu. Proszę o radę jak ją wyleczyć, jaką maść lub lek zastosować. Używałem olejku eterycznego, na jakiś czas pomogło. Moje objawy to zaczerwienione okolice odbytu, łuszcząca się skóra no i swędzenie. Mam kobietę i troszkę mi głupio jest. Jeszcze raz proszę o pomoc. Do lekarza sam nie pójdę, bo po prostu się wstydzę.

Pozdrawiam i dziękuję!

Witam serdecznie!

Niestety bez możliwości badania nie da się stwierdzić jaka jest przyczyna Pana objawów. Może Pan spróbować zastosować zewnętrznie maść przeciwgrzybiczą dostępną bez recepty w aptekach (pochodna clotrimazolu). Jednak jeżeli po tygodniu leczenia nie będzie żadnej poprawy konieczna będzie wizyta u lekarza i zastosowanie leków dostępnych na receptę - może Pan się udać do poradni lekarza rodzinnego lub do dermatologa (nie jest konieczne skierowanie). Wskazane jest również wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych - morfologii krwi obwodowej, poziomu cukru, badanie kału w kierunku obecności pasożytów.

Pozdrawiam