Czy silny stes może opóźnić miesiaczkę?

od ok 1.5 roku zażywam microgynon w celu uregulowania miesiączek, moj partner jest bezpolodny wiec wykluczam ciązę wczoraj powinnam zaczac nowe opakowanie jednak do tej pory nie pojawilo się krwawienie, czy silny stres mógł "wstrzymać" miesiączkę i czy kontunuować zażywanie tabletek czy zrobić może przerwe?
ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Po pierwsze warto podkreślić, że pomimo że Pani partner jest bezpłodny, sugerowałabym wykonanie testu ciążowego. Po drugie, w ulotce dołączonej do tabletek hormonalnych napisane jest, że w czasie przerwy krwawienie z odstawienia teoretycznie może nie wystąpić i nie powinien być to powód do niepokoju. Dopiero w przypadku gdy krwawienie nie wystąpi kolejny raz, konieczna jest dokładniejsza diagnostyka. A propos silnego stresu, to jak najbardziej może być to przyczyna braku krwawienia.