Czy skąpe miesiączki mogą być wywołane lękiem przed ciążą?

Dzień dobry.
Od kilku miesięcy mam problemy z miesiączką. Krwawienie jest skąpe i pojawia się w nim śluz płodny. Dodam, że w październiku podczas stosunku pękła prezerwatywa i od tego czasu panicznie boję się ciąży. Od stycznia mam założoną wkładkę miedzianą i mimo wszystko nadal boję się, że mogłam zajść w ciążę.
Dodam, że miałam robione badania hormonalne i wszystko jest w porządku. Czy te skąpe miesiączki mogą być wywołane lękiem przed ciążą? Jak pozbyć się tego lęku? Jestem już tym wykończona.
Z góry dziękuję za pomoc

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Zazwyczaj miedziana wkładka wewnątrzmaciczna powoduje zwiększenie obfitości krwawień, nie zaś pojawienie się skąpych miesiączek. Czy jest Pani pewna co do równowagi hormonalnej Pani organizmu? Skąpe miesiączki mogą być objawem nadczynności tarczycy czy też PCOS (zespołu policystycznych jajników). Jest też możliwe, że stres związany ze strachem przed ciążą powoduje tego typu zaburzenia. Proszę pamiętać, że wkładka ma wysoki stopień skuteczności, Ryzyko zajścia w ciążę podczas stosowania jest naprawdę bardzo nieduże. Całkowitą pewność daje jednak zawsze tylko wstrzemięźliwość. Jeśli podejrzewa Pani, że teraz może być w ciąży, to proszę wykonać domowy test ciążowy.
Pozdrawiam serdecznie!