Czy skąpy okres oznacza, że jestem w ciąży?

Witam. Mam 17 lat. Współżyłam z moim chłopakiem nie raz bez zabezpieczenia, nie dochodził we mnie. Wiem, że to jest dziecinne, ale teraz mam pewne obawy. Okres dostałam 1 dzień po zaplanowanej miesiączce. Okres jest dziwny, skąpy. Praktycznie zero krwawienia, same skrzepy, czas jego trwania to 3 dzień, ale już prakycznie go nie ma :( Jestem przerażona, że jestem w ciąży. Naczytałam się dużo artykułów w necie i już nie wiem czy mam wszystkie objawy czy to strach przed ciążą. Mamy zamiar z chłopakiem po okresie zrobić test. Bardzo proszę o odpowiedź i porady co dalej...

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Skąpa miesiączka nie jest objawem mogącym sugerowac ciążę. W pierwszej kolejności, by wykluczyć ciążę, należy wykonać test ciążowy. Proszę nie czekać do końca miesiączki, gdyż ona nie przeszkadza w jego prawidłowym wykonaniu. Jeśli wynik testu wyjdzie dodatni (w co wątpię) proszę niezwłocznie zgłosić się do ginekologa w celu zbadnia.

Na tym etapie ewentualnej ciąży tylko poprzez badanie ultrasonograficzne, ukazujące zarodek z bijącym sercem, można rozpoznać ciążę. Proszę być dobrej myśli i podejść do problemu w miarę spokojnie. Jeśli opisywane zaburzenia miesiączkowania wystąpią przez kolejne 6 cykli proszę zgłosić się do ginekologa.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.