Czy sok z cytryny pomaga na drożdżycę?

Witam! Leczę się na drożdżycę układu pokarmowego (candida a) i twarzy (obfity wzrost candidy sp i aspergilus niger). Po przejściu na dietę i zaczęciu stosowania kuracji, mam wrażenie jakbym wsadził kij w mrowisko. Czy to jest normalne przy leczeniu tego rodzaju grzybicy? Ponieważ na twarzy wychodzą wszystkie plamy (wcześniej zdecydowana większość ich nie była w ogóle widoczna), łuszczą się, ale ogólnie wygląda na to, że coraz więcej tych plam zaczyna reagować i też brać udział w tej reakcji. Czy to jest w ogóle pozytywna reakcja? Natomiast na języku też wydaje się, że przynajmniej przez te 1/3 dnia, to jakby jakaś bitwa się odgrywała... Inne moje obawy, to swędzenie całego ciała, pod pachami, ale najczęściej w miejscach intymnych (np. na penisie), pachwiny, część pośladków. Dodam, że przed kuracją jedyne objawy to biały język i swędząca twarz (szczególnie na drugi dzień po znacznym spożyciu alkoholu!), dzięki której zresztą się dowiedziałem o zainfekowaniu mojego organizmu candidą. Twarz dodatkowo smaruję 2x dzienne clotrimasolem, ale znajomy mi polecił wyciskać sok z cytryny i chociaż raz dziennie smarować nim twarz. I czy ten sok z cytryny rzeczywiście zadziała na twarz i grzybki? Oraz czy mogę go połączyć z clotrimasolem? Pozdrawiam!

Witam!
Opisane dolegliwości są dość nietypowe. Niestety nie opisał Pan jakie leki przyjmuje w związku z tym trudno ocenić jakie efekty podczas terapii byłyby dopuszczalne. W każdym razie po tygodniu leczenia powinna być widoczna lekka poprawa oraz zmniejszenie dolegliwości, ale leki należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, jeśli poprawa nie nastąpi, należy zgłosić się ponownie do dermatologa w celu weryfikacji zleconego leczenia. Kwestia przydatności soku z cytryny w tej sytuacji jest wątpliwa. Sok z cytryny, ze względu na niskie pH może zadziałać drażniąco na skórę twarzy, dlatego nie radziłbym stosować obecnie tej niekonwencjonalne metody leczenia. Do pielęgnacji skóry twarzy warto stosować preparaty o optymalnym pH dla skóry. Należy dążyć do wyleczenia infekcji poprzez stosowanie odpowiednich leków przeciwgrzybiczych, odpowiedniej diety hamujące rozplem grzybów (z dużą zawartością probiotyków oraz prebiotyków) oraz ewentualnie dołączenie leków hamujących objawy infekcji - leki antyhistaminowe, sterydy miejscowo. Proponuję pozostać pod kontrolą dermatologa. Pozdrawiam serdecznie!