Czy spiralę może stosować osoba, która nie była jeszcze w ciąży?

Witam, mam 19 lat. Chciałabym się zapytać, czy osoba nie będąca jeszcze w ciąży, może stosować spiralę antykoncepcyjną? Czy w przyszłości są problemy z zajściem w ciążę?

19 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Stosowane obecnie najczęściej systemy wkładek domacicznych działają wielopoziomowo - wydzielają hormony i jednocześnie działają mechanicznie, drażniąc śluzówkę macicy i utrudniając implantację zarodka. Dodatkowo jony miedzi uśmiercają plemniki. W większości przypadków, po usunięciu wkładki kobiety mogą zajść w ciążę w niedługim czasie. Zdarzają się jednak powikłania, które utrudniają zapłodnienie, a w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do bezpłodności. Istniej też wyższe ryzyko ciąży pozamacicznej, która może doprowadzić do pęknięcia jajowodu i obfitego krwotoku wewnętrznego.

Trudno mi mówić o prawdopodobieństwie takich powikłań. Musi Pani zaufać swojemu ginekologowi i podjąć świadomie tą odpowiedzialną decyjzę. Osobiście odradzałabym wkładkę osobie, która planuje w przyszłości zajść w ciążę.

Pozdrawiam serdecznie!