Czy spożywanie preparatów na koncentrację, pamięć wpływa na bezsenność?

Mam 26 lat i od 5 miesięcy mam problem ze snem. Przyczyną tego jest to, że jestem nerwusem. Napięcie, które mi towarzyszy, powoduje, że nie mogę zasnąć. Wstaję o 5.00 rano, bo muszę, i typowym zombie jestem, leczonym środkami uspokajającymi. Jednak zauważyłem, że jest coraz gorzej, mimo że zwiększam dawkę. Mam więcej stresów, nie mogę zasnąć! Stosuję w miarę higienę snu, ale nic to nie daje. Do tego muszę dużo się uczyć, dlatego z rana zazwyczaj, nie później, zażywam lecytynę w kaspułkach bądź tabletki musujące, które w jakimś stopniu pobudzają mnie po takiej nieprzespanej nocy na resztę dnia.

Witam!

Pana problemy ze snem moga zależeć od kilku czynników.

Pierwszym z nich są aktualnie stosowane leki uspokajające. Nie pisze Pan, kto przepisuje te preparaty. Byłoby dobrze, gdyby takie leczenie prowadził specjalista psychiatra.

Pojęcie "leki uspokajające" może zawierać zarówno łagodne preparaty, jak i ogromną liczbę silnie działających leków o właściwościach uzależniających. Leki z grupy benzodiazepin powinny być stosowane nie dłużej niż kilka tygodni, ważne jest również ich odpowiednie dawkowanie i profil farmakologiczny.

Przyjmowanie w sposób ciągły leków nasennych i uspokajających przez 5 miesięcy może wiązać się rozwojem uzależnienia. Jedym z objawów uzależnienia jest zjawisko tolerancji - dotychczas stosowana dawka przestaje działać, aby uzyskać ten sam efekt należy ją ciągle zwiększać, a przy próbach odstawienia leku, lub nawet w trakcie przyjmowania, przed kolejnymi dawkami leku - mogą się pojawić objawy abstynencyjne: bezsenność, drażliwość, niepokój.

Odstawienie leków uspokajających powinno być stopniowe i przebiegać we współpracy z lekarzem psychiatrą. Leki z tej grupy mogą wywierać również paradoksalne działanie pobudzające, zwiększające drażliwość.

Drugim czynnikiem są wspomniane przez Pana preparaty pobudzające. Ich wpływ na sen zależy od rodzaju i dawkowania. Lecytyna, zażywana zgodnie z zaleceniami producenta, nie powinna wpływać na ilość i jakośc snu. Mogą wywierać taki wpływ tabletki musujące, które zawierają kofeinę, guaranę lub inne środki psychostymulujące. Nie należy stosować takich preparatów częściej niż raz dziennie, w godzinach dopołudniowych. Proszę jednak pamiętać, że działanie pobudzające mają również: kawa, mocna herbata, napoje typu cola, redbull oraz nikotyna.

Z Pana opisu wynika, że stosuje Pan jednocześnie substancje o działaniu przeciwstawnym: pobudzającym i uspokajającym. Należy się więc przede wszystkim zastanowić, czy potrzebne jest leczenie uspokajające i czy jest ono prawidłowo prowadzone.

Wskazane jest przeprowadzenie diagnostyki, jaka jest przyczyna Pana drażliwości. Powodem mogą być np. zaburzenia funkcji tarczycy lub innych gruczołów, nadużywanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, przyczyny natury psychologicznej. Wskazane byłoby również wykonanie takich badań, jak EEG oraz tomografia komputerowa mózgu, badań psychologicznych. Polecam Panu wizytę u specjalisty psychiatry, celem dokładnej diagnostyki i uzyskania profesjonalnej pomocy.

Prawdopodobnie potrzebna jest modyfikacja leczenia, być może wystarczy psychoterapia.

Życzę poprawy samopoczucia.