Czy stan zapalny jest przyczyną poronienia?

Witam, bardzo bym chciała uzyskać odpowiedź na moje pytanie. W kwietniu 2009 roku poroniłam. 3 tygodnie potem odebrałam wyniki badań histopatologicznych. Niestety nikt mi ich nie wyjaśnić. Bardzo bym chciała wiedzieć, jaka była przyczyna poronienia. Bardzo bym chciała zajść w ciążę i od jakiegoś czasu bardzo się z mężem staramy, ale nadal nic. Bardzo się boję i nie wim, co robić. Bardo proszę o pomoc oraz interpretacją moich wyników: fragmenta deciduae et villi chorionici in status inflammationis. Bardzo proszę, Agnieszka

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Tłumaczenie wyniku badania histopatologicznego to: fragmenty doczesnej (rozpulchniona błona śluzowa macicy w bardzo wczesnym stadium ciąży), kosmki kosmówki - stan zapalny.

Być może właśnie stan zapalny był przyczyną poronienia - niemniej, aby to stwierdzić, powinna Pani przejść kompleksowe badania - badanie ginekologiczne, ocena wymazu z pochwy (posiewy) - czy nie ma przewlekłego stanu zapalnego, ocena cytologiczna wymazu z szyjki macicy. Oprocz tego warto sprawdzić podstawowe badania krwi (morfologia, OB), ewentualnie pomyśleć nad badaniami hormonalnymi (estradiol, progesteron, FSH, LH, prolaktyna - żeńskie hormony płciowe, oraz TSH - tarczyca).

Pozdrawiam serdecznie