Czy stosując antykoncepcję mogę współżyć w dni płodne?

Witam. Czy biorąc tabletki antykoncepcyjne można odbywać stosunki nawet w tzw. dni płodne? Czy muszę zwracać uwagę na dni płodne i dni niepłodne?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!
Tabletki antykoncepcyjne działają poprzez 3 mechanizmy. Po pierwsze blokują owulację, po drugie powodują zmianę konsystencji śluzu szyjki macicy oraz uniemożliwiają zagnieżdżenie, jeżeli mimo wszystko doszłoby do zapłodnienia.
Ponieważ dochodzi do zablokowania owulacji, czyli komórka jajowa się nie uwalnia, czas stosowania tabletek antykoncepcyjnych jest w pełni okresem niepłodnym. Nie ma zatem w tym czasie dni płodnych.