Czy stracę wszystkie włosy?

Mam 59 lat, włosy wypadają mi od wielu lat - mam bardzo rzadkie na całej głowie. Ponadto skóra ciągle swędzi, mam wrażenie, że jest napięta, czuję ją. Czasami pojawiał sie po drapaniu drobny łupież, ale swędzenie występuje również, gdy go nie ma. Stosowałam bardzo wiele leków od lat kupowanych przez siebie w aptekach, suplementy, nacierania, jak również przepisywane przez lekarzy - bez skutku. Badanie włosa wykazało niewielki wzrost włosów androgenowych. Jestem po operacji tarczycy, ale badania hormonalne tarczycy nie wykazują nieprwidłowości. Stosuję hormonalną tarapię zastepczą, ostatnio żel ESTREVA. nne choroby to: amputacja trzonu macicy oraz wieloletnie kłopoty żołądkowo-jelitowe, od wielu lat ciągłe zapalenie błony śluzowej nosa z wyciekiem wydzieliny do gardła (praktycznie niewyleczalne od lat), co powoduje notoryczne odchrząkiwanie. W mojej rodzinie nie stwierdza się przypadków łysienia kobiet. Farby do włosów stosuję raz na dwa m-ce i zawsze przeprowadzam test alergiczny, który nie potwierdza uczulenia. Ogólne badania krwi nie stwierdzają nieprawidłowości. Leki które przyjmuję aktualnie: concor-5, mapryl-5, suplementy beta karoten, lecytyna, luteina. Bardzo proszę o pomoc. Z POWAŻANIEM, Barbara

Obawiam się, że objawy, które Pani opisała spowodowane są wypadaniem włosów związanym z wiekiem. Niestety wiele osób po 50. roku życia zauważa u siebie przerzedzenie włosów. Nie ma specyficznego leczenia na tę przypadłość. Właściwie przytrafia się ona większości osób w piątej, szóstej dekadzie życia, więc trudno uważać ją za chorobę. Aby zmniejszyć dolegliwości można zażywać suplementy diety takie jak preparaty skrzypu, krzemu (np. silica), stosować delikatne szampony i odżywki (w aptekach można nabyć odżywki do włosów skierowane do osób po chemioterapii - mają dużą skuteczność).

Wspomina Pani o suchości skóry głowy - może warto udać się do dermatologa, który zaleci kosmetyki nawilżające skórę głowy. Pomocna może być też porada dobrego fryzjera lub fachowej kosmetyczki. Może Pani spróbować także regularnych masaży głowy - poprawiają ukrwienie skóry, co pozwala lepiej odżywiać cebulki włosów.

Informacje o utracie włosów związanej z wiekiem zawarte są w artykule: portal.abczdrowie.pl/rodzaje-lysienia.