Czy stres może przesunąć okres?

Witam , mam problem bo nie wiem czy jestem w ciąży. Ostatni okres miałam 10.10 pare dni później (chyba 3) współżyłam z partnerem bez wytrysku i z dużą dozą ostrożności , dalej nie mam okresu ale mam często nieregularny cykl czasem 40 dni , nie mam żadnych objawów ciąży ale przeżyłam duży stres 2 tygodnie temu i to może przesunąć aż tak okres ? nie mam powodów do obaw czy mam zrobić test ?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Ponieważ współżyła Pani z partnerem bez zabezpieczenia, ryzyko ciąży jak najbardziej istnieje. Ponieważ spóźnia się miesiączka, jak najbardziej warto zatem wykonać test ciążowy. Odpowiadając zaś na Pani pytanie: bardzo nasilony stres może prowadzić do opóźnienia miesiączki. Opisane opóźnienie może być także wynikiem nieregularnych cykli. Warto ustalić przyczynę takiej nieregularności podczas najbliższej konsultacji ze specjalistą ginekologiem.

Dzień dobry!

Zarówno stres, jak i choroba, przeziębienie, sezonowe obniżenie odporności, podróż, dieta odchudzająca itp. mogą spowodować przesunięcie terminu miesiączki. Nieregularność może wynikać również z Pani młodego wieku lub innych zależności natury hormonalnej - wspomina Pani, że często ma nieregularne cykle. Współżyje Pani jednak seksualnie, nie stosując antykoncepcji, więc w pierwszej kolejności należy wykluczyć ciążę. Ciąża jest możliwa również przy stosunku bez wytrysku i "z dużą dozą ostrożności". Polecam wykonanie testu ciążowego.

Pozdrawiam!