Czy szmer niewinny w sercu może być przeszkodą do uprawiania sportu?

Czy szmer niewinny w sercu mojej córki może być przeszkodą do uprawiania sportu? W 2008 roku ostatni raz byłam z nią u kardiologa na badaniach i stwierdził on, że nie ma już po co przyjeżdżać, bo szmer zaniknie. Dwa tygodnie temu byłam z nią na bilansie 14-latki i pediatra nadal słyszał ten szmer, czyli nie znikł. Za niedługo ma badania sportowe i martwi się, że nie przyjmą jej przez to do klubu. Na WF ćwiczy normalnie. Czy jest powód do obaw, że jej nie przyjmą?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Jeśli rzeczywiście są to szmery niewinne, to nie powinno być to przyczyną problemów podczas badań sportowych. Warto jednak skonsultować się ze specjalistą kardiologiem po 6 latach od ostatniego badania, by wykluczyć potencjalne patologie.