Czy tabletki antykoncepcyjne i prezerwatywa chronią w 100% przed ciążą?

Proszę o odpowiedź, jeśli to możliwe, to jak najszybciej. Od roku zażywam tabletki antykoncepcyjne, ostatnio współżyłam z partnerem - on dodatkowo zabezpiecza się prezerwatywą. Czy zażywając tabletki antykoncepcyjne i dodatkowo stosując prezerwatywy ze środkiem plemnikobójczym, mogę być spokojna o to, aby nie zajść w ciążę? Bardzo proszę o odpowiedź. Dodatkowo czy stosując antykoncepcję poprzez tabletki antykoncepcyjne, czy wówczas występują dni płodne? Bardzo proszę o odpowiedź na w/w pytania. Dziękuję i pozdrawiam! Pozdrawiam.

Witam!

Antykoncepcja doustna jest jedną ze skuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Stosowana razem z zabezpieczeniem w postaci prezerwatywy zapewnia prawie 100% pewności, że nie zajdzie się w ciążę. Wszystko zależy jednak od sposobu zażywania tabletek, wiedzy na temat mechanizmu działania, a także o interakcjach. W przypadku idealnego stosowania tabletek wskaźnik Pearla (wskaźnik określający skuteczność antykoncepcji, mówi o ilości kobiet na 100, które zaszły w ciążę stosując daną metodę antykoncepcji przez rok) wynosi 0,1; przypadku niedokładnego stosowania się do zaleceń - 5.

W stosowaniu antykoncepcji doustnej bardzo ważna jest systematyczność - tabletka powinna być zażywana codziennie o tej samej porze - nawet niewielkie przesunięcia mogą wpływać na jej skuteczność. Należy pamiętać, że przerwa między kolejnymi seriami powinna wynosić nie więcej niż 7 dni.

Warto zapoznać się ze schematami postępowania w sytuacjach pominięcia tabletki oraz znać sytuacje, w których działanie antykoncepcji może być obniżone - wymioty, biegunka, antybiotykoterapia. Informacje na temat innych interakcji z lekami, a także innymi preparatami znajdują się w ulotce i różnią się w zależności od preparatu.

Jeżeli stosowała się Pani do zasad przyjmowania tabletek może Pani mieć prawie 100% pewności, że nie jest Pani w ciąży. W razie wątpliwości należy odstawić tabletki i wykonać test ciążowy.

Pozdrawiam serdecznie!