Czy tabletki antykoncepcyjne mają negatywny wpływ na płód?

Witam, mam 23 lata i tabletki przyjmuję od około 4 lat. Mam pytanie - gdy podczas brania nieregularnie tabletek (np. pominięcie tabletki)zajdzie się w ciążę, to czy może być ona w jakiś sposób zagrożona? Czy tabletki mają jakiś negatywny wpływ na płód, na to, że dziecko może urodzić się chore lub z jakąś wadą? Oczywiście pytam o sytuację, gdy odstawia się tabletki w momencie, kiedy dowiadujemy się o ciąży. Bardzo proszę o odpowiedź.

23 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tabletki antykoncepcyjne są oczywiście w ciąży przeciwwskazane. Kiedyś stosowano jednak powszechnie tabletki o większej niż obecnie dawce hormonów. One miały udowodniony szkodliwy wpływ na narządy płciowe poczętego dziecka. Tabletki nowej generacji cechują się mniejszą dawką hormonów i z dotychczasowych obserwacji wynika, że dzieci poczęte w okresie przyjmowania ich rodzą się zdrowe. W ramach zachowania pełnej ostrożności, należy jednak oczywiście jak najszybciej przerwać antykoncepcję, jeśli okaże się, że doszło do zapłodnienia. Pozdrawiam serdecznie!