Czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na raka piersi?

Mam 21 lat. Rok temu wyczulam u siebie guzek w lewej piersi. Mialam robione badania USG i biopsję - okazało się, że jest to niegroźny guzek, który prawdopodobnie zniknie, a jeśli nie, to i tak w niczym nie przeszkadza (tak powiedział lekarz onkolog). Jednak nurtuje mnie pewien problem: cztery dni temu zaczęłam pierwszy raz brać tabletki antykoncepcyjne R***. Niestety zapomniałam powiedzieć pani ginekolog o moim guzku. I właśnie z tym wiąże się moje pytanie: czy te tabletki mogą jakoś negatywnie wpłynąć na mój guzek i spowodować raka piersi? Powinnam przestać je brać?

Witam serdecznie

Tablatki antykoncepcyjne nie powodują rozwoju raka piersi. Obecność łagodnego guzka w piersi nie jest przeciwskazaniem do stosowania tego rodzaju antykoncepcji. Jednakże niektóre guzki piersi mogą powiększać się, reagując na podawanie hormonów z zewnątrz. Dlatego też należy pamiętać o regularnych kontrolach u ginekologa i okresowym wykonywaniu USG piersi (raz na 6 miesięcy).

Pozdrawiam serdecznie