Czy tabletki chronią przed ciążą już po dwóch dniach?

Witam serdecznie! Brałam 1 miesiąc tabletki, po czym zrobiłam sobie 10-dniową przerwę i znów zaczęłam brać. W 2 dniu brania tabletek doszło do stosunku. Czy jest jakieś ryzyko zajścia w ciążę? Czy 2 dni brania tabletek wystarcza, by zapewnić organizmowi ochronę? Czy może powinnam postarać się jeszcze o tabletkę po dla bezpieczeństwa?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przerwy między kolejnymi opakowaniami tabletek antykoncepcyjnych nie powinny wynosić standardowo dłużej niż 7 dni. Jeśli przedłużyła Pani przerwę do 10 dni, to zaistniało ryzyko owulacji i poczęcia. Powinna Pani w tej dłuższej przerwie i przez pierwsze 7 dni stosowania tabletek z kolejnego opakowania wstrzymać się od współżycia lub zastosować dodatkowe zabezpieczenie, np. prezerwatywę. Może Pani teraz przyjąć tabletkę po, jednak musi Pani zdawać sobie sprawę, że ma ona w dużej mierze działanie zapobiegające zagnieżdżeniu zarodka, co może budzić wątpliwości moralne. Ostatecznie wybór należy oczywiście do Pani.

Pozdrawiam serdecznie!