Czy tabletki na chorobę lokomocyjną mogły zaszkodzić dziecku?

Witam! Dowiedziałam się właśnie, że jestem w ciąży. Do zapłodnienia doszło najpewniej 16 grudnia. Między 26 grudnia a 2 stycznia zażyłam 5 tabletek aviomarinu - byłam wówczas na wczasach, a mam chorobę lokomocyjną. Teraz strasznie się boję, że mogłam zaszkodzić dziecku. Wyczytałam, że pierwsze 2 tygodnie od zapłodnienia są bezpieczne, bo uszkodzone komórki zostaną zastąpione nowymi. Jednak lek brałam też 2 stycznia, a to już przeszło 2 tygodnie od zapłodnienia. Czy mam jakieś podstawy do niepokoju? Teraz bardzo o siebie dbam, zdrowo się odżywiam, biorę kwas foliowy. Usg mam za 5 dni. Pozdrawiam i bardzo proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie!
Dimenhydrinat, substancja czynna przyjętego przez Panią leku należy do leków kategorii C. Kategoria C to grupa leków, w której:
- badania na zwierzętach wykazały szkodliwość dla płodu lub
- takich badań nie wykonano lub
- brak jest odpowiednio wiarygodnych danych z obserwacji stosowania tego leku u ludzi. Z powyższych względów leki z tej grupy stosuje się jedynie na polecenie lekarza, gdy spodziewana korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu.
Choć przytoczona przeze mnie definicja może Panią niepokoić, pragnę zauważyć, iż przyjęty przez Panią lek stosunkowo często (głównie w Ameryce Północnej) przepisywany jest przyszłym mamom w leczeniu niepowściągliwych wymiotów ciężarnych. W obecnej sytuacji warto jednak zwracać szczególną uwagę na przyjmowane preparaty. W trakcie wizyty u lekarza ginekologa na pewno zostanie zapytana Pani o dotychczasowo przyjęte leki w ciąży. Proszę nie zatajać tego faktu. Ewentualny wpływ na rozwój dziecka po raz pierwszy będzie można zaobserwować w trakcie I obowiązkowego badania USG (tj. między 10 a 12 tygodniem ciąży).
Pozdrawiam