Czy tabletki na odchudzanie mogą powodować uszkodzenie płodu?

Witam! Mam 27 lat, jestem mamą 4-letniej już córeczki. Po wcześniejszej ciąży strasznie przytyłam (20 kilo) i nie schudłam, ostatnio zaczęłam brać tabletki alli i biegać co spowodowało w niektórych miesiącach opóźnienie miesiączki. Kiedy waga zamiast spadać się zatrzymała przeszłam na dietę dukana, dopiero po jakimś czasie zorientowałam się że jestem w ciąży, ginekolog stwierdził 7-8 tydzień. Strasznie to przeżywam, bo okazało się, że zażywałam alli będąc w ciąży. Ginekolog o pytanie rozwoju i ewentualnego uszkodzenia płodu odpowiedział mi, że wszystko rozwiąże się po urodzeniu. Tylko że ja nie chcę urodzić chorego dziecka! Nie wyobrażam sobie takiego życia. Chcę być wszystkiego świadoma i wiedzieć co mogę w dniu dzisiejszym zrobić, aby temu zapobiec. Słyszałam o badaniach prenatalnych, czy to rozwiązałoby moje wątpliwości? Ginekolog nie chce sie na te badania zgodzić, więc jeśli miałabym je zrobić prywatnie to są one kosztowne, dlatego chcę się poradzić czy jest sens. Czy moje obawy są poważnie uzasadnione.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Wymieniony przez Panią preparat należy do kategorii B. Kategoria ta grupuje substancje, które zostały przebadane na zwierzętach doświadczalnych i nie wykazały ryzyka stosowania dla płodu, lecz nie potwierdzono takich badań u ludzi. Myślę, że nadmiernie się Pani denerwuje. Nikt nie zagwarantuje Pani, że przyjmowany lek nie spowodował żadnych uszkodzeń zarodka, ale najprawdopodobniej ryzyko jest nieduże (trudno określić precyzyjnie jakie, ponieważ nikt nie przeprowadza tego typu eksperymentów na ludziach). Proszę spokojnie oczekiwać kolejnych badań USG. Jeśli wystąpią ewidentne wady, to będą one możliwe do uwidocznienia w tym badaniu. Oczywiście są też wady niemożliwe do wykrycia w tym badaniu prenatalnym ani w żadnym innym, ale ponieważ przyjmowany przez Panią lek nie ma udowodnionego związku z żadną wadą płodu (przeciwnie, jak wspomniałam należy do kategorii B, czyli leków dość bezpiecznych), to nie ma co panikować. Nie wiem, jakiego typu badania prenatalne miał na myśli Pani lekarz. Są badania krwi (np. test PAPP-A), które precyzują ryzyko wad genetycznych, ale te nie mają związku z lekami.

Pozdrawiam serdecznie!