Czy tabletki zadziałają mimo przyjęcia ich w niewłaściwy sposób?

Witam, rozpoczęłam antykoncepcję hormonalną pierwszy raz. Tabletki miałam rozpocząć brać pierwszego dnia okresu. Zauważyłam u siebie plamienie z niewielką ilości krwi. Przyjęłam to jako pierwszy dzień menstruacji i przyjęłam tabletkę. Krwawienie nie wystąpiło, więc nie wiem, czy był to pierwszy dzień miesiączki czy nie. Czy dobrze zrobiłam? Czy antykoncepcja będzie działać prawidłowo? Czy powinnam zabezpieczać się dodatkowo i przez jaki okres? Czy dalej brać tabletki?

Witam serdecznie!

Jeżeli potraktowała Pani plamienie jako pierwszy dzień miesiączki, to zakładam, że cała sytuacja miała miejsce w okolicach dnia spodziewanej miesiączki. Jeśli tak, to najprawdopodobniej zanik miesiączki jest efektem przyjęcia hormonów. Ze względu na brak obiektywnych informacji, nie możemy jednak zakładać, że doszło do prawidłowego przyjęcia tabletki. Z tego też względu, dla zachowania pewności, warto stosować dodatkowe metody zabezpieczenia przez okres nie krótszy niż 7 dni. W tym czasie dojdzie do zahamowania owulacji i będzie zrezygnować z alternatywnych metod zabezpieczenia.

Pozdrawiam