Czy taka aktywność ruchowa płodu jest rzeczą normalną?

Witam!
Jestem obecnie w 26 tyg. ciąży. Jest to niestety ciąża zagrożona - zbyt krótka szyjka macicy. Mam w 20 tyg. założony szew szyjkowy, a dodatkowo ze względu na rozwieranie się ujścia wewnętrznego - pessar w 24 tyg. W związku z tym prowadzę leżący tryb życia. Dlatego mam okazję dosyć wnikliwie obserwować ruchy swojego dziecka. Dzidziuś ma dni, kiedy jest mało aktywny, czuję sporadyczne kopnięcia, są też dni, które uważam za "normalne", wtedy kopie, przeciąga się, ale jest to w granicach rozsądku. Dzisiaj natomiast Mały rusza się bez przerwy – rozciąganie, kopanie, szamotanina.
Proszę powiedzieć mi, czy taka zmiana aktywności jest normalna. Dodam, że biorę f***. Może przesadzam, ale boję się dosłownie o wszystko.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

To normalne, że w Pani przypadku woli Pani dmuchać na zimne ze względu na ciążę zagrożoną. Jednak mogę Panią zapewnić, że nie ma czegoś takiego jak zbyt duża ruchliwość płodu.

Często zalecane jest liczenie ruchów płodu. Polega to na tym, iż codziennie powinno się liczyć czas, jaki zajmuje dziecku wykonanie 10 ruchów, wśród których są szturchnięcia, kopnięcia, przeturlania, obroty i skręty. Dziecko powinno wykonać jeden z tych ruchów 10 razy w czasie poniżej 2 godzin. Najlepiej obliczać ruchy, kiedy dziecko jest najbardziej aktywne, czyli po posiłkach lub wieczorem.

Pozdrawiam!