Czy taki jest naprawdę?

Pisalam do Pani z pytaniem odnosnie chlopaka ,który boi sie nowego zwiazku.Dziekuje serdecznie za rade dzieki Pani mam nadzieje ze kiedys uda mi sie odblokowac jego serce ma Pani racje poczekam i bede przy nim bo wiem ze on tego chce ,nie pozwala mi odejsc wciaz pisze i dzwoni do mnie stara sie zachowac relacje kolezenskie ale mysle ze poprostu sam nadzieje ze sie wyleczy i bedziemy razem.Mam jeszcze jedno wazne pytanie ,rozmawialam z jego mama ,ktora mi powiedzila ze po utracie tamtej kobiety zmienil sie jest nerwowy i stara sie pokazac jaki jest podly -jego mama wie ze to nie jest prawda ,ze to jego maska obronna ? jak pani mysli czy on rzeczywiscie stal sie podly czy poprostu stara sie byc taki i dlaczego to robi?jak powinnam sie zachowac ,wiem ze nie jest podly widze to -kocha dzieci ,jest wrazliwy ,pisze wiersze ..nie wierze ze taki stal sie naprawde.dziekuje serdecznie z góry za pomoc

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Trudno mi określić jaką osobą jest mężczyzna, o którym Pani pisze, ale wrażliwość, dobro wobec dzieci, pisanie wierszy itp. ja osobiście uważam za duży plus. Zawód miłosny i zakończenie ważnego dla nas związku są trudne do przeżycia, zwłaszcza dla kogoś o dużej wrażliwości. Takie bardzo bolesne zranienie powoduje często, że człowiek je generalizuje, np. mężczyna mówi "wszystkie kobiety są takie", tak działa nasza psychika, broni się przed kolejnym zranieniem jeśli poprzednie było dla niej bardzo trudne do przeżycia.
Jednym z mechanizmów obronnych człowieka jest w takiej sytuacji "pancerz obronny". To taka trochę obrona jeża, który wystawia kolce w momencie zagrożenia, ale pod tą ostrą osłoną jest delikatne stworzenie, które się po prostu boi. I to chyba najlepsze porównanie dla tego typu mechanizmu u człowieka:-)
Jeśli chłopak stara się utrzymać z Panią kontakt to chyba najważniejsze. Tak jak pisałam wcześniej, potrzeba czasu, serdeczności, ciepła w relacji. To też jest dobry czas dla Pani, żeby lepiej poznać przyjaciela i upewnić się odnośnie własnych uczuć. Pozdrawiam serdecznie!