Czy takie ciśnienie jest niebezpieczne?

Mam 50 lat i od zawsze bardzo niskie ciśnienie 90/77, czasami spada mi niżej nawet do 60/50 wtedy czuje migotanie serca i często czuje taki stan nad ranem, męczę się i brakuje mi powietrza. Ostatnie echo serca Wykazało: Left Ventricle norma struktury i funkcji EF=70%, Mitral Valve sladowa fala zwrotna, Aortic Valve trojplatkowa sladowa fala zwrotna, RVDd: 1,90cm LVIDd: 4,05 cm FS: 41,2% IVSd: 1,07cm LVIDs: 2,38 cm EF (Teich) 0,726 IVSs: 1,23 cm LVPWd: 0,754 cm LVPWs: 1,23 cm SV(Teich): 52,2ml Ao root diam: 3,09 cm LA/AO: 1,05 LA dimension: 3,25 cm Doppler Measurements & Calculations MVE point: 102 cm/s Ao V2max:133 cm/s MVA point: 109 cm/s Ao max PG: 7,07 mmHg MV E/A: 0,938 Bardzo proszę o interpretację tego wyniku. Dodam, że w rodzinie (ojciec i brat zawsze byli zdrowi i zmarli we śnie w wieku podad 50 lat, też byli niskociśnieniowcami) Czy niskie ciśnienie może byc niebezpieczne? z poważaniem Ania
50 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,

Zbyt niskie ciśnienie również może być niebezpieczne. Oczywiście ważna jest kwestia adaptacji. Ludzie mający niskie ciśnienie przez całe życie znoszą je dużo lepiej niż osoba, której ciśnienie obniży się nagle.

Wartości ciśnienia tętniczego, o jakich Pani pisze zdecydowanie mogą być niebezpieczne. Istnieje ryzyko niedokrwienia narządów, w tym przede wszystkim mózgu, do udaru niedokrwiennego włącznie. Obciążającym jest też fakt śmierci we śnie członków rodziny.

Doradzam wizytę najpierw u lekarza rodzinnego, który powinien dać skierowanie do kardiologa w celu objęcia Pani opieką specjalistyczną.

Pozdrawiam serdecznie.