Czy takie leczenie boreliozy u dziecka jest prawidłowe?

Witam. Mam pytanie.

Moje 2-letnie dziecko prawdopodobnie zostało ugryzione przez kleszcza, choć kleszcza nie znalazłam. Około 5 dni miał krostę. Myślałam, że to ugryzienie komara, po 5 dniach pojawił sie rumień o średnicy 2,5cm, typowy dla rumienia boreliozy. Na drugi dzień po pojawieniu sie rumienia poszłam do lekarza i on stwierdził, że musiał go ugryźć kleszcz i zapisał A*** 3 razy dziennie po 125 mg na 2 tyg. Powiedział, że po tym będzie już całkowicie zdrowy, że nie mam sie czym martwić.

Czy ta kuracja jest wystarczająca? Czy organizm został zainfekowany? Doktor nie zalecił żadnych badań. Ogólnie ciężko mi stwierdzić samopoczucie dziecka, bo on, jak i reszta mojej rodziny jesteśmy przeziębieni. Mogę przesłać zdjęcie na email jak jest taka możliwość dla dokładnej interpretacji. Bardzo proszę o pomoc bardzo sie martwię, nie wiem co robić.

Z góry dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witamy serdecznie.

Antybiotyk jaki przepisał lekarz jest jak najbardziej skuteczny w leczeniu boreliozy. Podaje się go przez 14 do 21 dni od ugryzienia w dawce 50 mg/kg masy ciała/dobę. Ponieważ w opisie nie podaje Pani wagi dziecka nie jesteśmy w stanie określić czy podana dawka jest prawidłowa.

Standardy leczenia boreliozy mówią, że obecność jednego z objawów boreliozy, czyli na przykład rumienia w miejscu ugryzienia przez kleszcza jest wystarczająca by rozpoznać chorobę i rozpocząć skuteczną antybiotykoterapię. Do rozpoznania na takim etapie (czyli etapie rumienia) zdecydowanie wystarcza obraz kliniczny i  nie są wymagane testy serologiczne, ponieważ w większości przypadków wychodzą ujemne. Przeciwciała w klasie IgM pojawiają się około 2-4 tygodni po ugryzieniu, ale mogą pojawić się i później.

Rozpoznanie pozostałych postaci klinicznych boreliozy wymaga już dwuetapowego postępowania diagnostycznego pod postacią testów serologicznych.