Czy takie są objawy uczulenia na ryby?

Po zjedzeniu każdego rodzaju ryby mam ostry ból brzucha, nudności, bóle w klatce, trudności w oddychaniu, ucisk w żołądku oraz występują wymioty. Wszystko to dzieje się około 15 min po zjedzeniu. Wszystko to zaczęło się ok 1 roku temu. Wcześniej nie było żadnych problemów ze spożywaniem ryb. Czy to jest alergia? Czy alergia na ryby jest uleczalna i czy trzeba przestrzegać konkretnej diety?

ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Rzeczywiście opisane objawy wskazują na uczulenie na ryby, które może pojawić się w trakcie życia - nie musi być tak, że jak nie było go w dzieciństwie, to już się nie pojawi. Warto określić po jakich gatunkach ryb jest to uczulenie - a leczeniem jest ich eliminacja z jadłospisu. Niestety odczulanie jest nieskuteczne w przypadku alergii pokarmowej. Objawów nie należy ignorować, ponieważ pojawienie się np. duszności jest już groźnym symptomem.

Warto się również skonsultować z alergologiem. W takim przypadku, gdy jasno jest określony alergen, nie konieczne muszą być wykonywane testy alergiczne.

Serdecznie pozdrawiam!