Czy takie ułożenie dziecka jest prawidłowe?

Witam, jestem w 33. tygodniu ciąży. Dziecko do 32. tygodnia było ułożone główkowo, a teraz się przekręciło i jest w pozycji miednicowej. Czy istnieje jeszcze możliwość aby znów się przekręciło do ułożenia główkowego jeszcze przed porodem? Lekarz powiedział też, że jest owinięte pępowiną i że większość dzieci tak ma, ale jakoś mu nie wierzę.

Czy w takiej sytuacji jest możliwy poród naturalny?

Proszę o opinię. Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Teoretycznie dziecko może zmienić położenie w macicy do 36 tygodnia ciąży. W praktyce jednak jego ułożenie w 32.-33. tygodniu prawie w 100% pokrywa się z ułożeniem w momencie rozpoczęcia akcji porodowej. Jeżeli położenie dziecka się nie zmieni, a jest na to raczej nikła szansa, to lekarz nie pozwoli Pani rodzić naturalnie i konieczne będzie cięcie cesarskie (jeśli będzie to Pani pierwszy poród). To prawda, że szyja płodu bardzo często okręcona jest pępowiną.

Pozdrawiam serdecznie!