Czy te nieprawidłowe wartości mogą powodować dolegliwości skórne?

Witam. Proszę o wyjaśnienie, co oznaczają nieprawidłowe wartości MCH 26,70 pg, MCHC 30,3 g/dl oraz ALT 12 u/l, AST 15 ug/dl, cholesterol całkowity 204 mg/dl. Czy te nieprawidłowości mogą powodować upiorne swędzenie skóry?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

MCH i MCHC to odpowienio średnia zawartość hemoglobiny w krwince i średnie stężenie hemoglobiny w krwince czerwonej. Wartości tych parametrów są w przedstawionych wynikach nieco obniżone, co często ma miejsce w niedoborach żelaza, choć nie tylko. Warto oznaczyć stężenie żelaza i ferrytyny w surowicy.

AST i ALT to enzymy występujace m.in. w komórkach wątroby, choć nie tylko - ALT jest bardziej charakterystyczna. Ich aktywność przedstawiona w wynikach jest prawidłowa - nie powinna przekraczać 40 IU/l.

Cholesterol całkowity jest nieco podwyższony (norma do 200 mg/dl) - wskazane ograniczenie tłuuszczów zwierzęcych w diecie.

Przedstawione wyniki nie tłumaczą wzmożonego świądu skóry. Wskazane może być oznaczenie stężenia bilirubiny całkowitej, gdyż m.in. kwasy żółciowe mogą powodować ww. dolegliwości.

Pozdrawiam.