Czy te objawy mogą świadczyć o białaczce?

Witam! Mój 20-miesięczny synek był ostatnio (od połowy września) 3 raz chory (zapalenie oskrzeli, wirus żołądka, grypa). Miewa stan podgorączkowy, chociaż lekarze nic szczególnego nie stwierdzają. Niepokoją mnie powiększone węzły chłonne za uszami (pierwszy raz zauważyłam, gdy miał kilka miesięcy - ok. 6), częste siniaki, zadyszka, gdy tylko pobiega i suchy kaszel jej towarzyszący. Kiedyś miał stwierdzoną anemię (latem tego roku) - brał żelazo. Nie wiem, co mam robić... Miewam czarne myśli i boję się najgorszego... Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Rozumiem Pani niepokój, aczkolwiek infekcje u dzieci (zwłaszcza w okresie jesiennym) zdarzają się często i są spowodowane niedojrzałoscią układu odpornościowego. Węzły chłonne za uszami u dzieci bywają powiększone niespecyficznie  i nie stanowi to powodu do niepokoju. U synka warto ponownie oznaczyć morfologię krwi z rozmazem ręcznym oraz CRP, najlepiej po ok. 2 tygodniach od ostatniej infekcji.

Jeżeli badania wyjdą w normie, należy zadbać o wzmocnienie układu odpornościowego poprzez zapewnienie dziecku odpowiednio długiego snu (temperatura powietrza w sypialni powinna być nie większa niż 21 stopni + w sezonie grzewczym nawilżanie powietrza), codziennych spacerów na świeżym powietrzu oraz urozmaiconej diety. Dodatkowo może Pani podawać synkowi tran w postaci doustnej.

Pozdrawiam serdecznie