Czy ten chłopczyk ma autyzm?

Witam.

Jestem nauczycielką przedszkola. Do grupy 3-4 latków, która się opiekuję, uczęszcza 3-letni chłopczyk. Bardzo niepokoi mnie to, że chłopczyk nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, nawet jeśli się go prosi "popatrz w moje oczy" (nie nawiązuje również kontaktu wzrokowego z rodzicami). Jest dzieckiem pogodnym, potrafi bawić się z kolegą (ma ulubionego). Procesy poznawcze są na poziomie stosownym do jego wieku. Widoczna jest również u niego nadruchliwość (biega, wspina się na półki itp.). Mowa chłopca jest zrozumiała, chłopiec poszerza zasób słownictwa, ale zaobserwowałam u chłopca dziwną modulację głosu. Chłopczyk, podczas odbioru przez mamę, nie chce wyjść z przedszkola, zachowuje się tak jakby w ogóle jej nie zauważał. Czy są to cechy dziecka autystycznego? Brak kontaktu wzrokowego, modulacja głosu, ale chłopczyk nie stroni od kontaktu z innymi dziećmi.

Proszę o radę.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam

Zachowanie chłopca wskazuje na zaburzenia sfery emocjonalnej. Przedstawione przez Panią zachowania nie występują jedynie w autyzmie. Proszę porozmawiać z rodzicami i namówić ich na konsultację psychologiczną. Niewielkie na tym poziomie rozwojowym deficyty mogą w znaczący sposób utrudniać dalszy rozwój psychospołecznych ich dziecka.

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Brak kontaktu wzrokowego jest cechą autyzmu ale nie jedyną i tą, która stawia kropkę nad i. Inne cechy takie jak nadruchliwość, wspinanie się też nie koniecznie o tym świadczą. Jakiś problem emocjonalny jest choćby w sytuacji braku chęci witania się z mamą i pójścia do domu. Proponuję porozmawiać o swoich obawach z rodzicami, że zauważyliście kilka niepokojàcych zachowań dziecka i zasugerować wizytę u psychologa by rozwiać wątpliwości.
Pozdrawiam AM