Czy ten preparat będzie dobrym lekiem dla mnie?

Mam 54 lata, zachowaną macicę. Mój lekarz ginekolog przepisał mi w ramach htz preparat estrogenowy 25mg. O ile ja się orientuję to powinnam dostać lek dwufazowy, który nie spowoduje przerostu endometrim macicy. Brałam już preparat estrogenowy ale 50mg i niestety musiałam poddać się ostatnio abrazji. Lekarz twierdzi, że na tzw. zachodzie właśnie leczy się tylko małymi dawkami estrogenu. Proszę o radę.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry Pani

Przejrzałem piśmiennictwo dotyczące HTZ i przerostu endometrium i nie udało mi się znaleźć doniesień o korzystnym działaniu niskodawkowej monoterapii estrogenami na przerost endometrium. Tymczasem w oficjalnych zaleceniach rekomenduje się by każda kobieta leczona hormonalną terapią, która ma zachowane narządy rodne miała również włączone progestageny. Natomiast istnieją schematy w których stosuje się bardzo niskie dawki progestagenów lub włącza je tylko okresowo. Czyli estrogeny są przyjmowane codziennie natomiast progestagen jedynie okresowo. Być może Pani ginekolog chciał zastosować taki schemat i włączy progestageny po początkowym okresie monoterapii (tylko estrogenów).