Czy test ciążowy może być błędny?

Witam.
Moje pytanie jest prawdopodobnie śmieszne, ale muszę się uspokoić, a to nie daje mi spać. Staramy się o dziecko od dłuższego czasu. 2 lata temu była ciąża, niestety była to ciąża pozamaciczna, poronienie, wszystko zakończyło się wycięciem jajnika. Teraz spóźniała mi się miesiączka. Zrobiłam test, który wyszedł pozytywny. Niestety kilka dni później miesiączka się pojawiła. Mimo to zrobiłam test wyszedł negatywny. Tu nasuwa mi się pytanie, czy w tym przypadku test (ten negatywny) może być błędny? Wiem, że niektóre kobiety "miesiączkują" na początku ciąży.
Pozdrawiam B.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rzeczywiście około jedna trzecia kobiet doświadcza krwawienia na początkowym etapie ciąży, zwłaszcza w dniach spodziewanych miesiączek. Jednak w Pani przypadku dwa różne wyniki testów mogą wskazywać, że doszło do poronienia na bardzo wczesnym etapie ciąży. Za takie poronienia zwykle odpowiedzialne są wady rozwojowe zarodka, powstające w sposób losowy, a uniemożliwiające mu prawidłowy rozwój. Proszę dla pewności wykonać jeszcze jeden test ciążowy, a na przyszłość się nie poddawać. Przy wyciętym jajniku może mieć Pani obniżoną rezerwę jajnikową i być w grupie ryzyka wystąpienia wcześniejszej menopauzy, dlatego ważne będzie szybkie zrealizowanie zamierzonych celów reprodukcyjnych, czego Pani życzę.

Pozdrawiam serdecznie!