Czy test ciążowy wyjdzie fałszywy z powodu braku miesiączki?

Witam.

Mój synek ma 10 miesięcy i karmię go piersią. Zaznaczam, że po porodzie nie miałam jeszcze miesiączki, a teraz podejrzewam, że mogę być w ciąży. Zapisałam się na wizytę do mojego ginekologa, ale jest na urlopie i muszę trochę poczekać, ale nurtuje mnie to pytanie. Czy jeśli zrobię test ciążowy to nie wyjdzie fałszywy wynik z powodu braku miesiączki?

Witam!

Brak miesiączki może wynikać z tego, że nadal karmi Pani piersią. Jednak ponieważ synek jest juz dość duży, prawdopodobnie wprowadziła już Pani do jego diety inne pokarmy i piersią karmi go rzadziej niż na początku. Dlatego możliwe, że dni niepłodne się skończyły.

Jeżeli doszło do zapłodnienia i zarodek zagnieździł się w macicy, test ciążowy wypadnie dodatnio niezależnie od tego, czy wystąpiły już krwawienia miesięczne. Aby test był wiarygodny należy go wykonać 14 dni po stosunku - wówczas stężenie badanego hormonu jest odpowiednio wysokie.

Krwawienie powstaje w momencie, gdy podczas danego cyklu nie doszło do zapłodnienia i stężenia hormonów płciowych się obniżają. Powoduje to złuszczanie się części błony śluzowej macicy. Istnieje możliwość zajścia w ciążę przy pierwszym płodnym cyklu po porodzie - wówczas nie dojdzie do krwawienia miesiączkowego.