Czy test ciążowy wykrywa 3-tygodniową ciążę?

WITAM.
Bardzo proszę o pomoc w udzieleniu informacji na temat ewentualnej ciąży.
Otóż ostatnią miesiączkę miałam 1 marca 2010 r. Do współżycia doszło 9 marca (bez zabezpieczenia) według moich wyliczeń były to dni niepłodne. Okres powinnam dostać 29 marca. Niestety nie pojawił się. 30 marca zrobiłam test ciążowy z porannego moczu - wynik negatywny.
Dodam, że od ponad tygodnia dopadło mnie silne przeziębienie katar, gardło i zatoki i zażywam tabletki w tym celu. Dziś jest 4 dzień spóźnienia i okresu nie ma, jest tylko wodnisty śluz. Czy duże jest prawdopodobieństwo ciąży? I kiedy zrobić drugi test. Bardzo proszę o radę.

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Jeżeli po dacie 9 marca, nie było innego zdarzenia stwarzającego okoliczności zajścia w ciążę, to przy prawidłowym wykonaniu testu ciążowego, ewentualną trzy - tygodniową ciążę - test by na pewno wykrył, dlatego na tej podstawie można wykluczyć obecność ciąży. Jeżeli natomiast były w późniejszym czasie wspomniane, sprzyjające okoliczności, proponuję powtórzenie testu ciążowego np. po tygodniu czasu.

Nawet u kobiet dotychczas regularnie miesiączkujących, opóźnienie 4 dniowe okresu, nie jest to duże spóźnienie, wymagające diagnostyki. Zwłaszcza, że przechodziła Pani w tym czasie infekcje, co tym bardziej może tłumaczyć takie opóźnienie. Dopiero, jeżeli miesiączka spóźni się około 2 tygodniu, lub jeżeli wcześniej dołączą jakieś niepokojące objawy - plamienia, upławy, bóle w okolicy jajnika, proponuję wizytę u ginekologa, w celu wykluczenia innych, możliwych przyczyn opisanego stanu, np. infekcji w obrębie narządu rodnego.

Serdecznie pozdrawiam!