Czy test zrobiony w kierunku wykrycia kiły po 8. tygodniach od ryzykownej sytuacji jest wiarygodny?

Witam czy test zrobiony w kierunku wykrycia kiły po 8 tygodniach od ryzykownej sytulacji jest wiarygodny

Lek. Marta Gryszkiewicz

Zależy jaki test był wykonywany - wiarygodność testów - testy serologiczne - po min. 6 tyg.; bad. techniką PCR - po 3 tygodniach.

Obecnie dostępne odczyny krętkowe (np. TPHA) mają okienko serologiczne (czyli okres kiedy, mimo zakażenia mogą być ujemne) wynoszący ok. 2-4 tygodni. Przy ujemnym wyniku, badanie można powtórzyć za miesiąc. Wszystko też zależy, czy ma Pan jakieś objawy, czy nie.