Czy tętniak aorty brzusznej może powodować udar niedokrwienny mózgu?

Witam!

Czy pęknięcie tętniaka aorty brzusznej (lub występowanie takiego tętniaka) może być przyczyną niedokrwiennego udaru mózgu? Chory miał dosyć typowe objawy udaru - zaburzenie mowy, lekki paraliż lewej strony ciała. Po zabraniu do szpitala, położony w centrum udaru, przez 2 dni przytomny, ruchliwy (prawa strona sprawna), chcący rozmawiać w miarę swoich możliwości. Nagle na 3 dzień spadek ciśnienia, śpiączka, poszukiwanie przyczyny - badanie serca, płuc - podejrzenie zatoru, w końcu diagnoza - tętniak aorty brzusznej - nastąpił wylew wewnętrzny do jamy brzusznej.

Moje pytanie - czy chorzy przyjmowani do szpitala z udarem mózgu są poddawani kompleksowym badaniom całego organizmu, czy skupienie jest tylko w obrębie mózgu, głowy? Czy badanie krwi, moczu, ten cały monitoring mógł wykryć np. początkowo niewielką perforację tętniaka i uciekanie krwi, utratę jej objętości, stopniowe niedotlenienie. Myślę, że musiało dojść nagle do pęknięcia i do wstrząsu hipowolemicznego i dopiero wówczas zlecono dalsze badania. Więc jak to jest z tym monitorowaniem chorego, diagnozowaniem, szukaniem przyczyny niedokrwiennego udaru?

Witam!

Pęknięcie tętniaka aorty brzusznej może doprowadzić do udaru niedokrwiennego mózgu. Mechanizm polega w tej sytuacji na spadku ciśnienia tętniczego w naczyniach mózgowych. U wszystkich chorych z podejrzeniem udaru mózgu, wykonuje się zestaw badań mogących potwierdzić to podejrzenie. Zasadnicze znaczenie ma tu tomografia komputerowa. Oprócz tego wykonuje się badania mogące wskazać na obecne czynniki ryzyka i ewentualne przyczyny udaru mózgu, np. EKG (zawał mięśnia sercowego, migotanie przedsionków)), TK głowy (obrazuje ognisko udarowe, jednocześnie może wykryć malformacje naczyniowe lub tętniaka), ECHO serca (w przypadku obecności migotania przedsionków, podejrzenia patologicznego połączenia między prawą i lewą połową serca), lipidogram (ocena czynników ryzyka miażdżycy), glukoza (cukrzyca), układ krzepnięcia (nabyte i wrodzone zaburzenia krzepnięcia), a także morfologia krwi, OB, CRP, aminotransferazy, mocznik, kreatynina, bilirubina, jonogram. Zasadniczo diagnostyka zależy od wywiadu oraz badania fizykalnego, chorym trafiającym z podejrzeniem udaru mózgu nie wykonuje się rutynowo wszystkich specjalistycznych badań. W przypadku tętniaka aorty brzusznej lub jego pęknięcia objawy mogą być bardzo nieswoiste, stąd w niektórych sytuacjach diagnoza jest stawiana stosunkowo późno. Wyniki wykonanych początkowo badań mogły nie odzwierciedlać zasadniczego problemu. W morfologii krwi początkowo mogą nie być widoczne zmiany świadczące o krwawieniu czy krwotoku. Jednoznaczną odpowiedź mogłaby dostarczyć jedynie tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny lub nawet USG jamy brzusznej. Podsumowując, nie można wykluczyć, że istniały nieswoiste objawy związane z tętniakiem aorty brzusznej. Trudno powiedzieć czy w wykonanych badaniach były nieprawidłowości wskazujące na taki stan, niestety nie napisała Pani, które z badań były wykonane. Proponuję zasięgnąć szczegółowych informacji u lekarza prowadzącego, myślę że rozwieje wszystkie wątpliwości dysponując historią choroby.

Pozdrawiam serdecznie!