Czy to alergia na kosmetyki, pokarm czy proszek do prania?

Witam! Moja roczna córeczka od miesiąca ma plamy na ciele o średnicy ok. 1 cm. Występują na rękach, brzuchu, nogach. Stosowaliśmy leki antyalergiczne, maści ze sterydami i dalej się utrzymuje. Było trochę lepiej, znów się pogarsza. Plamy są czerwone, szorstkie. Testy alergiczne nie wykazały alergii ani na roztocza ani na podstawowe pokarmy w diecie. Stosuję dietę dość rygorystyczną, podając mleko, królika, brokuła i ryż, ale polepszenia nie zauważyłam. Na co może być to alergia?I gE z krwi 5,92. Dziecko kąpię w oilatum, ostatnio w emolium, a raczki myję mydłem lawendowym J&J, zaś ubrania piorę w Jelpie. Czy możliwa jest alergia na kosmetyki lub proszek? Czy jest to alergia pokarmowa? Dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Jest prawdopodobne, że przyczyną opisanych objawów jest alergia. Niestety nie zawsze testy pozwalają wykryć rodzaj substancji, która jest sprawcą dolegliwości. Może warto udać sie jeszcze na wizytę u alergologa i badania jednak poszerzyć. Do specjalisty tego konieczne jest skierowanie. Wskazane jest również wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych - powinny być one dobrane prze lekarza rodzinnego, po przeprowadzeniu badania lekarskiego i dokładnym zebraniu wywiadu. Natomiast jeżeli nie odbyła się konsultacja dermatologiczna konieczne jest również odwiedzenie tego specjalisty - być może przyczyną nie jest alergia. Do dermatologa nie jest konieczne skierowanie.

Niestety bez możliwości badania lekarskiego, obejrzenia zmian i dokładnego zebrania wywiadu nie ma możliwości aby postawić rozpoznanie. Proszę jeszcze spróbować obserwować w jakich sytuacjach zmiany się nasilają - przyczyną mogą być zarówno stosowane kosmetyki, proszki jak i pokarm.

Pozdrawiam