Czy to borelioza czy anemia?

Witam! Przez okres 4 tygodni moja mama (lat 65) miała objawy m.in. gorączki, suchego kaszlu, bóle stawów, brak apetytu, zawroty głowy. 10 listopada została przyjęta do szpitala (OB 128). Po dwóch tygodniach stwierdzono boreliozę. Od 24 listopada do 12 grudnia była leczona Doksycyliną. W tym czasie objawy nie ustąpiły, a nawet się nasiliły. Ponownie trafiła do szpitala z całkowitym osłabieniem. Stwierdzono, że to nie była borelioza. Teraz stwierdzono, że ma silną anemię. Czy na podstawie tych wyników można stwierdzić czy to była borelioza czy nie? A może coś innego? Proszę o pomoc. Pozdrawiam!  Wyniki: Borelioza IgG: 22.1 RU/ml (16 ujemny; =16 22 granicznie; =22 dodatni); Borelioza IgM: 89.3 RU/ml (16 ujemny; =16 22 granicznie; =22 dodatni); ANA MIano ziarniste 1:320, cytoplazmatyczne ziarniste 1:100; ANCA Elastasa 0,05 ratio L ( 1,0 dodatni; 1,0 ujemny); Cathepsin G 0,04 ratio L ( 1,0 dodatni; 1,0 ujemny); Lactoferyna 0,1 ratio L ( 1,0 dodatni; 1,0 ujemny); Proteinase 3 (c ANCA) 7,0 ratio H ( 1,0 dodatni; 1,0 ujemny); MPO p ANCA 0,1 ratio L ( 1,0 dodatni; 1,0 ujemny); BPI 0,2 ratio L ( 1,0 dodatni; 1,0 ujemny);

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Wynik badania w kierunku boreliozy może świadczyć o tym, iż doszło do zakażenia boreliozą.
IgM dodatni świadczy o niedawnym zakażeniu, natomiast gdyby IgG było wyższe można podejrzewać, iż do zakażeniu doszło jakiś czas temu.
Należy jednak pamiętać, iż często zdarza się, że badania przeprowadzane w kierunku boreliozy mogą dawać fałszywie dodatnie lub ujemne wyniki i takie testy należy powtórzyć.
Borelioza jest chorobą trudną w leczeniu szczególnie jeżeli leczenie nie zostało rozpoczęte od razu.
Często przewlekła borelioza wymaga długotrwałego leczenia i daje bardzo przykre dolegliwości.

ANA, czyli przeciwciała przeciwjądrowe mogą być podwyższone w stanach zarówno chorobowych jaki i nie. Często podwyższone miano ANA może występować nawet u osób zdrowych.

Nie ma wglądu do wyniku morfologii także trudno jest mi wypowiedzieć się odnośnie anemii.

Pozdrawiam!