Czy to była ostatnia miesiączka?

Dwa tygodnie nie mam okresu, być może jest to dziwne, że o to pytam, ale moje ostatnie miesiączki były raczej regularne. Jeden miesiąc bardziej obfite, a drugi miesiąc skąpsze, trwały 4-5 dni i nie było żadnych zmian. Byłam w ubiegłym roku zrobić sobie badania i pani ginekolog powiedziała, że jeszcze mam czas, żeby się tym zamartwiać, wiem, że to było już jakiś czas temu, ale ostatnia moja miesiączka trochę mnie przestraszyła, bo miałam okres 4-5 dni, jeden dzień przerwy i znowu. Miałam okres mniej obfity, ale to trwało przez dwa tygodnie. Teraz się też zamartwiam, bo powinnam normalnie dostać dwa tygodnie temu i nic nie wskazuje, że dostanę. Nic mnie nie boli, piersi w normie. Tylko odczuwam, że mam od kolan w dół ciężkie, sztywne, jakby napuchnięte nogi. Czy powinnam od razu pójść do lekarza, czy jeszcze poczekać? Proszę o kontakt i z góry dziękuję g. (mam 48 lat)

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Objawy ze strony kończyn dolnych wskazywać mogą na niewydolność żylną, często występujące schorzenie doprowadzające do powstania żylaków. Druga możliwość to niewydolność serca, ta jednak rozwija się zwykle latami, w przebiegu np. nadciśnienia tętniczego, i pojawia się raczej w starszym wieku. Radzę skonsultować się w tej sprawie ze swoim lekarzem rodzinnym, który zbierze z Panią dokładny wywiad i zbada Panią.
Problemy z krwawieniem miesięcznym mogą mieć charakter jednorazowego zaburzenia cyklu, które zdarzyć się może czasem u każdej zdrowej i płodnej kobiety. Biorąc pod uwagę Pani wiek, można też podejrzewać początek klimakterium. Jednak nawet jeśli wkracza Pani w tę fazę życia, to prawie ze stuprocentową pewnością można powiedzieć, że miesiączki jeszcze będą się pojawiać, tyle że rzadziej i nieregularnie, zanim całkowicie zanikną. Póki co, możemy tylko spekulować, czy to już zbliża się menopauza.
Taką możliwość uprawdopodobniłyby inne objawy, jak np. uderzenia gorąca, jednak nic Pani o tym nie pisze. Proszę poobserwować się przez najbliższych kilka miesięcy pod kątem regularności miesiączek i dolegliwości okresu okołmenopauzalnego i następnie udać się do ginekologa.
Pozdrawiam serdecznie!