Czy to chora tarczyca?

Mam 17 lat. Od 4 lat mam kłopoty związane z mięśniem sercowym. Odczuwam jego kłucie lub nieprzerwany ból w momencie zdenerwowania lub wysiłku fizycznego. Zdarza się również, że ból występuje bez powodu. EKG jest w normie, lekarze mówili, że to na tle nerwowym lub że z tego wyrosnę, lecz skutki są odwrotne. Ostatnio przy wysiłku fizycznym ciężko mi złapać oddech. Zrobiłam badania TSH i mam w górnej granicy normy. Oprócz tego odczuwam często zmęczenie. Czy to coś poważnego? Z góry dziękuję za odpowiedź.
17 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Opisywane przez Ciebie objawy często występują u dziewcząt w okresie dojrzewania. Mają one podłoże emocjonalne, zazwyczaj nie oznaczają żadnej choroby i same ustępują po tym okresie. Piszesz, że zwracałaś się już ze swoim problemem do lekarza. Jeśli jednak w ostatnim czasie dolegliwości się nasiliły, a do tego pojawiły się kłopoty z oddychaniem, powinnaś koniecznie wybrać się do lekarza rodzinnego, który zbada Cię, zleci niezbędne badania (morfologię, poziom glukozy we krwi i inne), a jeśli będzie taka potrzeba - skieruje do specjalisty.

Co do TSH - uważa się, że wartości mieszczące się w granicach normy są prawidłowe. Oczywiście, jeśli do górnej granicy brakuje na przykład 0,1 jednostki, badanie takie jest powtarzane, gdyż niedoczynność tarczycy (o której wynik taki może świadczyć) wymaga podjęcia leczenia. Jeśli jednak różnica między Twoim wynikiem a granicą normy jest większa - nie ma powodów do obaw.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.