Czy to chora trzustka, czy coś innego?

Moja córka ma 14 lat. Proszę mi wyjaśnić wynik amylazy we krwi - wyszło jej 197,7 U/I. Lekarz stwierdził, że to jest niepokojące.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Podwyższony wynik amylazy (we krwi?) najczęściej spowodowany jest schorzeniem trzustki. Jest jednym ze wskaźników świadczących o zapaleniu tego narządu. Jednak nie jest ona tak specyficzna, jak podwyższenie lipazy we krwi. Należy pamiętać, że oprócz lipazy trzustkowej w organizmie produkowana jest lipaza ślinowa w śliniankach, dlatego jej podwyższenie we krwi spotyka się w chorobach tych narządów, np. śwince, guzach ślinianek, urazach. Niestety nie posiadam informacji z jakiej przyczyny zostało wykonane to badanie i jakie objawy prezentuje córka.

Na pewno taki wynik nie może zostać zbagatelizowany. Potrzebne będą dalsze badania. Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego/pediatry i zaufać mu w dalszym postępowaniu.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.