Czy to choroba afektywna dwubiegunowa i anoreksja?

Witam serdecznie. Jestem 21-letnią kobietą. Dziękuję bardzo za odpowiedź na mój poprzedni list. Informacje w nim zawarte dały mi wiele do myślenia. Przyjrzałam się bardziej sobie, zaczęłam siebie obserwować i doszłam do pewnych wniosków.

2 lata temu zdiagnozowano u mnie epizod maniakalno-depresyjny. Miałam urojenia, później depresję, a na końcu lęki i fobię społeczną. Pani doktor zasugerowała jednak, że mogę mieć chorobę afektywną dwubiegunową. Dowiedziałam się więcej na jej temat i zaczynam myśleć, że to bardzo możliwe. W przeszłości miewałam już stany depresyjne, a następnie okresy hipomanii, których nie zauważałam, a może nie chciałam zauważać, ze względu na to, że były przyjemne. Moja Mama, u której zdiagnozowano schizofrenię, przyjmowała O*** i w*** l***. Ja sama przyjmowałam już masę leków – A***, A***, P***, O***, R***, k*** w***, w*** s***, c*** p*** i k*** d***. Obecnie przyjmuję tylko A*** i P***.

Muszę też wspomnieć, że w przeszłości miałam epizod anorektyczny. Od zawsze borykam się z problemami żywieniowymi. Moje życie kręci się wokół diet i dążenia do szczupłej sylwetki. Czy objawy, które wymieniłam rzeczywiście wskazują na chorobę afektywną dwubiegunową? I czy miałam/mam jednocześnie anoreksję?

Witam!

Sądzę, że powinna Pani swoje objawy i podejrzenia skonsultować z lekarzem psychiatrą. Jest on osobą kompetentną w diagnozowaniu zaburzeń psychicznych, także zaburzeń odżywiania na tle psychicznym.

Nie da się niestety postawić diagnozy drogą mailową. Lekarz będzie mógł zadać Pani dodatkowe pytania, przeprowadzić pełny wywiad i zlecić odpowiednie badania. Po postawieniu diagnozy będzie mógł dostosować leczenie do Pani obecnych problemów.

Warto, żeby wszystkie nowe objawy i wątpliwości konsultowała Pani z lekarzem prowadzącym, który będzie mógł odpowiednio modyfikować leczenie do Pani indywidualnych potrzeb. Myślę, że dzięki temu szybciej odzyska Pani równowagę psychiczną.

Pozdrawiam.