Czy to choroba Pageta?

Witam Szanowny Panie!

Mam na imię Paulina, mam 24 lata i chciałam się zapytać, czy jak zauważyłam zgrubienie na otoczce brodawki sutkowej, to może to być choroba Pageta. Nie odczuwam bólu piersi, ale czasami mam wrażenie jakby to zgrubienie się przesuwało, a czasami jak marszczy się skóra na otoczce brodawki sutkowej to mam wrażenie jakby to zgrubienie się powiększało. Mam to od kilku lat i byłam z tym u lekarza pediatry, ale przepisał mi tylko maść i powiedział, że to nie jest nic poważnego, ale teraz bardzo się martwię, bo może to jest coś poważnego. Mam jeszcze pytanie, czy choroba Pageta oznacza nowotwór złośliwy?

Z góry dziękuje i bardzo oczekuję odpowiedzi!

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Choroba Pageta jest w istocie związana z rakiem śródnaskórkowym. Brodawka sutkowa zajęta przez proces nowotworowy jest obrzmiała, zmiany mają charakter rumieniowo-złuszczający i są dobrze odgraniczone od otoczenia. Choroba jest najczęściej jednostronna i cechuje się powolnym, obwodowym wzrostem. Brodawka sutkowa często ulega wciągnięciu, co zawsze świadczy o toczącym się złośliwym procesie w obrębie gruczołu sutkowego.
W Pani sytuacji prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Pageta jest niskie ze względu na wiek. Rak piersi jest typowym nowotworem dla kobiet po 40. roku życia. Jednakże konieczne jest zbadania zmiany i wykonanie ewentualnego badania USG piersi. Może to być zmiana łagodna związana z gruczołami obecnymi na otoczce i brodawce sutkowej.

Proponuję skonsultować problem z ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl