Czy to ciąża lub rzeżączka?

Witam, mam 15 lat i boję się, że jestem w ciąży lub zaraziłam się rzeżączką. 26 listopada skończył mi sie ostatni okres i w grudniu nie dostałam w ogóle. Boli mnie podbrzusze i czasami łapią mnie bolesne skurcze. Zauważyłam na bieliźnie biały śluz (który wystąpił 2 dni po stosunku) i jest też go bardzo dużo, jednego dnia, gdy zdjęłam bieliznę kapało mi to na podłogę (lecz było tak tylko raz). Okres mam nieregularny. Miałam taki czas, że okres miałam co 2 miesiące, a raz nie miałam go przez 3 miesiące. Ostatni okres był bardzo bolesny, a współżyłam z chłopakiem 2 dni po okresie (byliśmy zabezpieczeni). Czy jest możliwość, że zaszłam w ciążę lub mam rzeżączkę? P.S. Dodam, że mój chłopak współżył wcześniej z 5 dziewczynami.

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Skoro masz nieregularne miesiączki, to nie dziwi fakt, że w grudniu menstruacja nie wystąpiła. Bóle w podbrzuszu świadczą zapewne o zbliżającej się już miesiączce. Obfity, jest zupełnie normalny w czasie cyklu miesięcznego, szczególnie w okresie okołoowulacyjnym i przed miesiączką. Rzeżączka to jedna z wielu chorób przenoszonych drogą płciową. Współżycie bez zabezpieczenia z partnerem, który miał też inne partnerki seksualne, rzeczywiście niesie ze sobą ryzyko zakażenia którąś z tych chorób. Wy się jednak zabezpieczyliście, zapewne prezerwatywą. Przed zakażeniem rzeżączką, jak i innymi zarazkami (np. HIV!) prezerwatywa w dużej mierze chroni, dlatego nie mając stałego, sprawdzonego partnera, należy rozważyć jej zastosowanie. Rzeżączka u kobiet przebiega zwykle bezobjawowo (nie objawia się obfitymi upławami), natomiast wywołuje ona pieczenie okolicy ujścia cewki moczowej i wydzielinę z cewki u mężczyzn, dlatego możesz zapytać swojego partnera, czy nie miał tego typu objawów. W razie potrzeby, w celu wykluczenia zakażenia udaj się do ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie!