Czy to gruczolak czy rak jelita grubego?

Mężczyzna, 33 lata. Szczupły. Bez nadwagi. Opis badania rektoskopii: okolica zewnętrzna odbytu nie zmieniona. W kanale odbytu linii pośrodkowej tylnej szczelina odbytu. Aparat wprowadzono do dystalnej części esicy. W proksymalnej części prostnicy siedzący polip średnicy ok. 4 - 5 mm. Częściowo usunięty kleszczami biopsyjnymi. Rozpoznanie: Fissura ani. Polypus recti. Wyniki badania histopatologicznego: Fragmenty śluzówki jelita grubego z utkaniem gruczolaka cewkowo - kosmkowego z dysplazja dużego stopnia. Doszczętność wycięcia niemożliwa do oceny. (Lekarz pobrał tylko część polipa, bo zaczął krwawić). Opis badania kolonoskopii: okolica zewnętrzna odbytu nie zmieniona, Aparat wprowadzono do kątnicy. W kanale odbytu blizna po wygojonej szczelinie. W proksymalnej części prostnicy siedzący polip o średnicy ok. 4-5 mm, tu przy podstawie widoczna - proksymalnie drobny fragment błony śluzowej o innej budowie w porównaniu z otoczeniem. Do rozważenia mukozektomia opisanej zmiany.

Na zabieg mukozektomii jestem umówiony już na wtorek. Pytania: - Co oznacza proksymalnie drobny fragment błony śluzowej o innej budowie w porównaniu z otoczeniem? Czy to może być skutek niedoszczętnego poprzedniego cięcia, czy bardziej wskazuje na zezłośliwienie komórek w tym obszarze? - Jeśli w poprzednim badaniu histopatologicznym wyszedł gruczolak o dużej dysplazji, to jaka jest szansa, że tym razem wyjdzie tak samo? Czy może być tak, że teraz przy ocenie całego wycinka może jednak okazać się, że są to komórki rakowe a nie gruczolak? Jeśli rakowe - to czy mogą mieć już zdolność dawania przerzutów? - Czytałem, że często rak jelita grubego daje przerzuty do wątroby. Ja mam podwyższone enzymy wątrobowe: ALT - 111, AST - 49, do tego cholesterol całkowity - 241, HDL - 41, LDL - 158, trójglicerydy - 209. W USG wyszło, że miąższ wątroby jest jednorodny o nieznacznie wyższym echu, bez zmian ogniskowych. Czy jest możliwe, że tak wysoki ALT i ASP to wynik już początkowych przerzutów do wątroby ew. raka jelita grubego? Mój lekarz rodzinny twierdzi, że podwyższone enzymy to wynik zażywania leku na cholesterol Lipantyl. Mnie jednak martwi to, że pomimo zażywania Lipantylu, a także Esseliv Duo, wysokość enzymów nie spada. Czy USG wykryłoby ew. przerzuty?

Jeszcze jedna sprawa - mam bóle w dolnym odcinku kręgosłupa. Scharakteryzowałbym je jak takie starcze bóle. Często chcąc się wyprostować, wyglądam jak staruszek. Tłumaczę sobie to tym, że mam wręcz siedzący tryb życia (praca biurowa, nie uprawiam też sportów, moi rodzice też chorują na kręgosłup). Przeczytałem jednak na jakiejś stronie, że takie bóle są także przy raku odbytnicy. Więc moje pytanie, czy to może być jakoś powiązane, biorąc pod uwagę, że ten gruczolak jest niewielki, ale tak na dobrą sprawę nie wiadomo, czy gdzieś dalej nie nacieka. Zdaję sobie sprawę, że i tak trzeba czekać na wynik histopatologiczny po mukozektomii, bo to będzie ostateczna diagnoza, ale macie Państwo duże doświadczenie w tym zakresie i jakieś prawdopodobieństwo można określić. Dziękuję! Pozdrawiam.

Co oznacza proksymalnie drobny fragment błony śluzowej o innej budowie w porównaniu z otoczeniem?
- Proksymalnie, czyli bliżej ujścia odbytu fragment śluzówki inny niż samego gruczolaka z polipa - tak to należy interpretować.
Czy to może być skutek niedoszczętnego poprzedniego cięcia, czy bardziej wskazuje na zezłośliwienie komórek w tym obszarze?
- Raczej wskazuje to, że być może jest to np. blizna po pobieraniu kleszczykami wcześniej polipa, a nie jakaś przemiana nowotworowa.
Jeśli w poprzednim badaniu hist. pat. wyszedł gruczolak o dużej dysplazji, to jaka jest szansa że tym razem wyjdzie tak samo?
- Raczej bardzo duża skoro nie minęły lata między badaniem z pobranego polipa, a mukozektomią, która teraz będzie przeprowadzona.
Czy może być tak, że teraz przy ocenie całego wycinka może jednak okazać się, że są to komórki rakowe a nie gruczolak?
- Raczej to mało prawdopodobne, ale trzeba wykonać ten zabieg, aby wykluczyć istnienie raka i zabezpieczyć się przed późniejszymi możliwościami zezłośliwienia polipa.
Jeśli rakowe - to czy mogą mieć już zdolność dawania przerzutów?
- Zapewne nie są to zmiany nowotworowe. Nawet jeśli tak to takie małe zmiany nie dają zazwyczaj przerzutów.
Czy jest możliwe, że tak wysoki ALT i ASP to wynik już początkowych przerzutów do wątroby ew. raka jelita grubego?
- Na pewno nie. Tak jak określił lekarz rodzinny zapewne jest to efektem zażywania leków obniżających poziom cholesterolu we krwi.
Czy USG wykryłoby ew. przerzuty?
- Tak, na pewno.
Wiec moje pytanie, czy to może być jakoś powiązane, biorąc pod uwagę, że ten gruczolak jest niewielki, ale tak na dobrą sprawę nie wiadomo czy gdzieś dalej nie naciek?
- Bóle w zakresie kręgosłupa na pewno nie mają nic wspólnego z polipem (gruczolakiem) odbytnicy. Radziłbym celem pogłębienia diagnostyki tychże dolegliwości wykonać jeszcze RTG odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. O wszystkim powinien zadecydować lekarz prowadzący.