Czy to grypa u dziecka?

Moja córka ma już od wczoraj rana wysoką goraczkę do 39.6, wymiotuje bardzo często i boli ją brzuch. Byliśmy u lekarza i mówił, że to grypa, dostała antybiotyk i syrop na goraczkę, ale z tego co widzę, to w ogóle nie pomaga, gorączka ustępuje tylko na bardzo krótko, bolą ją plecy i nogi (ma 10 lat ). Bardzo mnie to niepokoi, bo dopiero miesiąc temu była tak samo chora, brała antybiotyki prawie 2 tygodnie, właściwie już od tego czasu ma stale katar. Gdy się pytam, czy to może być świnska grypa, to dostaję odpowiedź, że nie. Najgorzej mnie dręczy to, że od mojej koleżanki siostrzenica w wieku 5 lat zmarla dwa lata temu na sepsę, od tego czasu nie mam chwili spokoju, siedzę całą noc przy mojej córce (tamta dziewczynka zmarła w ciągu 1 dnia, nagle się źle poczuła, a potem to już było bardzo szybko). Nie wiem czy te wymioty to normalne i te skurcze brzucha? Beata

Aleksandra Katarzyńska

Szanowna Pani!

Oczywiście rozumiem Pani obawy. Lekarz rodzinny, jeżeli rozpoznał grypę, to nie sądzę, aby zalecił antybiotyk, gdyż ten stosuje się w przypadku zakażeń bakteryjnych, a nie wirusowych, jak w przypadku grypy. Jeżeli córka ma gorączkę i wymiotuje, to leczenie jest zasadniczo objawowe - czyli leki przeciwgorączkowe, witamina C oraz nawadnianie. Jeżeli objawy nadal będą się utrzymywały, proszę zgłosić się do innego lekarza, aby rozwiał Pani obawy. Trudno mi się wypowiadać bez osobistego zbadania Pani córki, a objawy, które Pani opisuje, wskazują na infekcję wirusową.