Czy to hormony?

Witam. Przestałam brać tabletki 10 miesięcy temu - dotąd miałam nieregularny okres, ale 1,5 miesiąca temu zanikł.
Mam 29 lat i od paru miesięcy staram się o dziecko, więc na początku myślałam, że to ciąża. Zrobiłam test, ale wyszedł negatywny - czy może mi pani podpowiedzieć co się ze mną dzieje?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Tabletki antykoncepcyjne spowodowały prawdopdobnie w Pani organizmie swego rodzaju hormonalną "burzę". Zazwyczaj, powrót regularnych cykli trwa nie dłużej niż pół roku po odstawieniu antykoncepcji. Zdarza się jednak, że sztuczne regulowanie cyklu powoduje większe problemy. Rzadsze miesiączki, pojawiające się w różnych odstępach, to sygnał, że płodność nie jest pełna (nie każdy cykl jest owulacyjny).

Radzę umówić się na wizytę do ginekologa. Ten zleci badania  hormonalne, na podstawie ich wyniku można będzie dokładnie stwierdzić, jakiego typu zaburzenia u Pani występują, i wdrożyć odpowiednie leczenie, które zwiększy znacząco szanse na powodzenie w staraniach o dziecko.

Swoją drogą, proszę ponowić test ciążowy - nie wiadomo, kiedy wystąpiła owulacja, trudno też ocenić, czy nie wykonała go Pani za wcześnie.

Pozdrawiam serdecznie!