Czy to jest borelioza?

Witam.

Mam 29 lat. Cztery lata temu zachorowałem. Na co? Nie wiem. Temperatura około 39 st. C, bóle głowy i gardła, celowana antybiotykoterapia. Po miesiącu wysypka na całym ciele, która zeszła za parę tygodni, został mi tylko rumień owalny, trochę nieregularny na prawym barku. Myślałem, że to może jakiś liszaj czy coś takiego po antybiotykach. Od tamtej pory, czyli od czterech lat, mam cały czas podwyższoną temperaturę 37,0 , czasami 37,4. Rzadko kiedy spada do 36,6. Jestem pewny, że zawsze miałem 36,6, zresztą rano jest taka. Oprócz temperatury codziennie boli mnie głowa do tego stopnia, że nie mogę dosłownie ruszać oczami, bolą mnie stawy – biodrowy i kolanowy, często ten ból zamienia się w pieczenie. W bardzo krótkim czasie na początku mojej choroby pojawił mi się refluks żołądka, z załatwianiem też co 3 dni, a przed chorobą codziennie.

Codziennie rano wylatuje mi strasznie dużo wydzieliny z nosa, przeważnie przezroczystej, szybko się męczę, mam duszności i często kołacze mi serce, nawet kiedy się nie meczę. Dosyć często mam mrowienia, szczególnie w nocy, budzę się i mam zdrętwiałe kończyny, raz noga, raz ręka. Częstym objawem jaki obserwowałem jest też to, że mam bardzo czerwone i ciepłe ucho, po tej stronie gdzie głowa boli mnie bardziej. Podczas drobnego wysiłku serce o mało nie wyskoczy mi z klatki, a kiedyś uprawiałem sport różnego typu – potrafiłem przebiec 15 kilometrów jako normę dziennie, a teraz nie wiem, co się ze mną dzieje. Czytałem kiedyś objawy boreliozy i dużo z nich, by się zgadzało, ten refluks mnie w tym utwierdził, ale ja nie jestem lekarzem, no nie. Chodziłem po lekarzach, ale widocznie nie trafiłem na lekarza z prawdziwego zdarzenia.

JEŚLI ZNAJĄ PAŃSTWO SPECJALISTĘ, KTÓRY MÓGŁBY SIĘ ZAJĄĆ MOIM PRZYPADKIEM, TO BARDZO PROSZĘ O KONTAKT. JA JUŻ NAPRAWDĘ JESTEM ZMĘCZONY TYMI OBJAWAMI!!!

Lek. Izabela Brym

Witam.

Pana objawy mogą wskazywać na wiele schorzeń (niekoniecznie związanych ze sobą). Np. refluks żołądkowo-jelitowy jest dość powszechnie spotykaną przypadłością i mógł wystąpić u Pana bez związku ze stanami podgorączkowymi. Nie rozumiem zresztą, czemu to właśnie refluks uświadczył Pana w przekonaniu, że to właśnie borelioza odpowiada za Pana dolegliwości - nie jest jej objawem.

Duża ilość wydzieliny z nosa w godzinach rannych może wynikać z zapalenia zatok. Z kolei męczliwość czy kołatanie serca mogą świadczyć o obecności anemii lub nadczynności tarczycy.

Powinien Pan zgłosić się do internisty (w poradni lub w oddziale szpitalnym), który po zebraniu dokładnego wywiadu i przeprowadzeniu badania przedmiotowego oraz wykonaniu badań dodatkowych być może będzie w stanie postawić właściwe rozpoznanie.