Czy to jest grzybica stóp, czy coś innego?

Witam! Mam pytanie o ocenę mniej więcej mojej przypadłości. Mianowicie zacznę od początku. Czasem mi się pocą stopy, szczególnie jak jest upał, ale też w okresie zimowym. Nigdy nie miałam problemów z grzybicą stóp, no poza tym, że czasem, raz, dwa razy do roku, pęka mi skóra pod małym palcem u stopy (najmniejszym) lub u obydwu. Trochę mnie to piekło, szczególnie, że "traktowałam" to od razu jakimiś spirytusami kamforowymi lub salicylowymi, nalewkami amol itp. i za jakiś czas, szybko znikało. Nie było swędzenia, ani zaczerwienienia, zero innych dolegliwości. Czasem mi się przesuszają stopy, tzn. skóra na pięcie jest sucha i zgrubiała i czasem na palcach schodzi, ale delikatnie, cienkimi płatkami. W sumie radziłam się dermatologa, powiedział, że to nie grzybica nie ma co panikować, mam przesuszoną skórę i lepiej mam zadbać. Było spokojnie, ale ostatnio zaczęła mi znowu pękać skóra pod malutkimi palcami u stóp, nie ma sumie maceracji, tylko trochę popękana u 2 małych palców u jednej nogi i u malutkiego palca u prawej nogi, to tak jakby przecięta nożem skóra, ale bez krwi i odczynów ubocznych, jakby brzydko mówiąc, ukrojona i nie krwawiąca. Byłam z tym u dermatologa, bojąc się, że to grzybica i może przejść na paznokcie. Kazał mi smarować C***, ale jakoś po 2 tygodniach stan jest taki sam, nic mnie nie piecze, nie ma zaczerwienień, może odrobinę, ale minimalnie, bardziej pod pękniętą skórą, sądzę, że widać mięśnie lub naczynia krwionośne. Dermatolog mówi, że to mi się trochę skóra łuszczy na wszystkich palcach, to dlatego, że zrogowaciały naskórek, a popękała mi skóra pod palcami, bo pewnie mam złej jakości obuwie i długo w nim chodzę lub stoję, i stopy nie mają jak oddychać, itp., itd. Kazał kupić U*** spray i maść i psikać i smarować. Widocznie taka jestem i tak będę miała i mam szczęście, że to nie grzybica, bo do niej to mam daleko. A na marginesie, jestem dość otyłą osobą, może nie tak bardzo, no ale mam fałdki i duże piersi... i czasem mam zaczerwienioną skórę pod piersiami, bardziej w rowku między nimi, co zostało skwitowane tym, że jestem, jaka jestem i muszę się pudrować, smarować sudocremem i już. Proszę uprzejmie napisać, czy to jest słuszne rozumowanie, nie chcę czytać porad internautów, wolę rady fachowców, jedynie lekarze z tej strony jakoś moje rozterki potrafią wytłumaczyć lub pohamować moją histerię. Czy mam zmienić może lekarza? Magda

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Trudno jest mi jednoznacznie odnieść się do opisanych dolegliwości bez możliwości osobistego Pani zbadania i zobaczenia zmian.

Najczęściej grzybica (kandydoza) lokalizuje się w obrębie przestrzeni międzypalcowych - głównie III i IV przestrzeń (tak jak i Pani podaje). Dobrze byłoby wykonać badanie mikologiczne, które wskaże, z czym konkretnie mamy do czynienia i pomoże w dobraniu skutecznych leków.

Pozdrawiam