Czy to jest niedoczynność?

Mam 30 lat, zrobiłam badnia okresowe i między innymi poddałam się badaniu na tarczycę. Mój wynik to TSH 4,1, norma różnie jest interpretowana, w niektórych przypadkach 4,2, innych 4,5. Czy to jest początek niedoczynności? W najbliższej przyszłości planuję ciążę. Chcę udać się na wizytę do endokrynologa. Jakie inne badania powinnam zrobić? Czy niedoczynnośc to duże zagrożenie dla przyszłego dziecka? Nie zauważyłam żadnych objawów związanych z niedoczynnością. Waga ciała bez zmian od kilku lat, przemiana materii okej, włosy nie wypadają. Nie wiem, jak to zrozumieć. Bardzo proszę o jakieś wskazówki.
30 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Wynik badania TSH jest prawidłowy (mieści się w górnej granicy normy). Jeżeli nie występują u Pani typowe objawy niedoczynności tarczycy - wzrost masy ciała, osłabienie, uczucie zimna, zaparcia - to nie ma powodu do konsultacji endokrynologicznej. W razie wątpliwości może Pani oznaczyć poziom wolnych hormonów tarczycy FT3 i FT4, badanie to pozwoli na ostateczne wykluczenie zaburzeń hormonalnych tarczycy.